Pościel frotte, flanelowa czy z jersey_u

Pościel to jeden z najistotniejszych elementów wpływających na komfortowy i nieprzerwany odpoczynek w nocy. Nic więc dziwnego, że dużą popularnością w tej dziedzinie cieszą się prześcieradła z gumką. Są one łatwe do założenia na łóżko i nie ściągają się podczas poruszania się. Na jakość wypoczynku w porze nocnej mają także inne parametry pościeli takie jak materiał, z jakiego została wykonana. Cenne wskazówki na temat właściwości poszczególnych tkanin pomogą rozwiać niektóre wątpliwości przy wyborze odpowiedniego zestawu pościelowego.

Gramatura ma znaczenie

Pierwszą i najważniejszą cechą dobrego zestawu pościelowego to gramatura rzędu 200-1000g/m2. Oznacza to w praktyce, że ilość splecionych włókien na metr kwadratowy odpowiada wskazanej liczbie w specyfikacji danego towaru. Im wyższa wartość, tym grubszy i trwalszy jest materiał użyty do wyrobu bielizny pościelowej. Ponadto wyższe parametry pozwalają na łatwiejsze rozciąganie. Dzięki takim właściwościom włókna pozostają przez długi czas w takim samym stanie.

Frotte czy jersey?

Rynek tekstylny obfituje w różnokolorowe zestawy pościelowe wykonane z odmiennych materiałów. Do wyrobu pościeli najpopularniejszym tworzywem jest frotte i jersey, których głównym składnikiem jest bawełna. Pierwszy z nich jest złożony z dwóch warstw – gładkiej i elastycznej. Za sprawą takiego połączenia jest jednocześnie miękki w dotyku i świetnie izoluje ciepło. To sprawia, że prześcieradło z frotte świetnie nadaje się zarówno na zimowe, jak i letnie noce. Wysoki skład bawełny sprawia ponadto, że materiał dobrze pochłania wilgoć.

Z kolei jersey to materiał, który doskonale reguluje temperaturę ciała w gorących warunkach. Jego delikatna i zwiewna struktura pomaga przespać noc, nie wychładzając ani nie przegrzewając powłoki skórnej. Jest zrobiony z mieszanki bawełny i włókien syntetycznych. W porównaniu do poprzednika to dużo droższa opcja, ale też dużo trwalsza. Nawet po intensywnym użytkowaniu i traktowaniu środkami chemicznymi, nie mechaci się i nie odkształca.

Prześcieradło z satyny bawełnianej hit czy kit?

Osoby chcące wprowadzić do swojej sypialni odrobinę luksusu i elegancji, wybierają satynową pościel. Poza zaletami wizualnymi tkanina ta posiada wiele innych pozytywnych cech, o których warto pamiętać. Prześcieradło z gumką wykonane z takiego materiału jest szczególnie polecane osobom o wrażliwej skórze skłonnej do alergii. Podobnie jak jersey odznacza się wysoką trwałością i przez długi czas zachowuje początkowy kształt. Podobnie jak frotte jest szczególnie polecana dzieciom, ponieważ dobrze pochłania wilgoć i jest przewiewna.